Windows 11

    • Official Post

    Něco málo ze své zkušenosti s novým Windows 11 Home, po nové instalaci z 10 Home na 11 Home jsem byl překvapen pěknou grafikou, hezkým pozadí a některé funkce v nastavení byli na jednom místě a něco už nebylo tam kde by to zkušený uživatel předchozích verzí hledal. Asi nejvíc mě dalo zabrat nastavování zvuk a mikrofonu tak banální věc se protáhla na hodně dlouho, ale to nebylo to co mě mělo čekat za pár dní. Jelikož využívám náročné programy, které jsou určeny na 3D práci s grafickou tvorbou, očekávám, že to bude mít velké nároky na grafiku a procesor, ale že se budou dít zajímavé věci kolem toho jsme opravdu nečekal.

    Při spuštění Substance Painter začal poněkud pokulhávat a zpožďovat stream, čekal bych to u vykreslování finální práce, ale už se začal tento problém vykazovat hned při práci. Dalším nemýlím zjištěním bylo, že pokud jsem zapnul stream ve OBS Studio (ale je jedno jestli OBS , nebo Streamlabs,...) A při zapnutí hry najednou se začalo sekat vše ostatní krom hry, hráč ocení super výsledek, že hra jede na plný koule, ale pokud se začne sekat nebo prakticky zastaví chat a jiné aplikace je to docela problém. Zjistil jsem, že to není ani tak OBSkem, ale Zastavil se i prohlížeč,... Hmmm? Zajímavé zaboha jsem nemohl najít kde se to dá vypnout, jen jsem se dočetl, že WIN 11 si samí řídí procesy, jenže v tomto případě buď se vypnul úplně grafický řadič Nvidie nebo Systém zamrznul.


    Windows 11 ve verzi 22H2 je dostupná cca od října. Kromě poklesu výkonu, což je znatelné hlavně při hraní her. Problém se má vlastně týkat pouze her. Nejprve se problémy objevily jen u grafik od Nvidie, což měla vyřešit nová verze aplikace GeForce Experience. Microsoft později uznal, že nová verze Windows nechtěně povoluje funkci ladění výkonu grafiky. NVIDIA GeForce Experience v3.26 BETA. NVIDIA nabízí dva způsoby, jak jej získat: ručním stažením a instalací Instalační program NVIDIA GeForce Experience v3.26 nebo prostřednictvím automatické aktualizace aplikace GeForce Experience. Pokud zvolíte druhou možnost, přejděte do Nastavení a poté vyberte Povolit experimentální funkce. Aplikaci je třeba zavřít a po 30 sekundách znovu spustit, aby aktualizace proběhla úspěšně. Aktualizace verze 22H2 je stále v zásadě novinkou pro každého uživatele nejnovějšího operačního systému Windows, přičemž se takové chyby očekávají. Uživatelé Windows 11, kteří by chtěli mít nejnovější verzi operačního systému, si ji již mohou stáhnout, ale Microsoft zdůraznil, že to bude povoleno pouze v případě, že je váš počítač připraven a způsobilý. Ale i tak i když je způsobilý to nevím co u WIN znamená, když WIN 10 fungují tak 11 jsou v čem jiné krom grafického zpracování? No to bude tím řízením CPU a GPU.


    Po zážitku s 11 musím oznámit, že jsem přešel zpět k 10 jsou stabilnější, fungují a nedělají problémy jak 11 a zatím nemůžu doporučit přecházet k Novému systému, alespoň počkat rok. :rolleyes: