Berlín a Paříž propojil vysokorychlostní vlak
-
- 🚂Railway
- 🏰 Europe
-
Wikiquik -
December 17, 2024 at 10:05 PM -
53 Views -
0 Comments
„Poprvé v historii železnice mezi oběma zeměmi budou obě hlavní města propojena přímo z centra do centra, a to vysokou rychlostí,“ zdůrazňuje SNCF. Spojení bude provozováno německými vysokorychlostními vlaky ICE, nikoli francouzskými TGV. Ty budou obsluhovat také Štrasburk a v Německu nádraží v Karlsruhe a Frankfurtu. V současné době mezi Paříží a Berlínem nejezdí žádné přímé vlaky. Cesta do obou hlavních měst trvá více než osm hodin s minimálně jedním přestupem.
Ekologický argument
Společnosti SNCF Voyageurs a Deutsche Bahn oznámily toto nové přímé spojení v květnu 2022 a původně ho slibovaly do konce roku 2023. V září 2024 bylo nakonec stanoveno datum zahájení provozu na 16. prosince s nástupní cenou 59,99 eur (1499 korun) ve druhé třídě a 69,99 eur (1749 korun) v první třídě. Ceny budou ve skutečnosti podléhat „yield managementu“, tedy systému tvorby cen, který upravuje částky podle obsazenosti vlaků. Oba železniční dopravci zdůrazňují ekologický argument a poukazují na to, že při cestě vlakem Paříž-Berlín se vypustí 2 kg CO2 na cestujícího, zatímco při cestě letadlem 200 kg. Sázejí také na to, že osmihodinová cesta cestující neodradí, a to v kontextu rostoucího nadšení pro cestování po železnici. „Je stále více lidí, pro které to není problém, tím lépe!“ řekl Jean-Pierre Farandou při oznámení projektu v květnu 2022.
Díky této vysokorychlostní trati se počet denních spojů mezi Francií a Německem zvýší z 24. na 26. Již v prosinci 2023, kdy bude obnoven provoz nočního vlaku mezi oběma hlavními městy, zahájila společnost SNCF a Deutsche Bahn rozsáhlou komunikační operaci. Od srpna do října byl pak provoz vlaku na několik měsíců pozastaven. Evropská unie usiluje o zdvojnásobení mezinárodní vysokorychlostní železniční dopravy na kontinentu do roku 2030 a její ztrojnásobení do roku 2050, aby splnila své klimatické závazky. To znamená, že do roku 2050 přibude na kontinentu „20 tisíc km vysokorychlostních tratí“, kterých je v současnosti 11 300, jak v září upozornil Michael Peterson, vedoucí oddělení dálkové dopravy společnosti Deutsche Bahn.
Zdroj: afp.com
Comments